Direcția Învățământ Hîncești împreună cu CSRT Hîncești din DEȘ, la data de 25 iunie 2026, a desfășurat Festivitatea de omagiere ,,Culegând petalele recunoștinței”, ediția a VI-a, la care au participat directori, directori adjuncți și ex-directori ai instituțiilor de învățământ din raion, care în perioada 01 iulie 2025 – 01 iulie 2026, au atins o vârstă onorabilă de 50, 55, 60, 65, 70, 75 și 80 ani.
Evenimentul de suflet, care consolidează relațiile între colegi, dezvoltând cultura organizațională a sistemului educațional din raionul Hîncești, tradițional, a fost moderată de către doamna Valentina TONU, Șefa Direcției Învățământ Hîncești, și doamna Ana CIMPOIEȘU, Președintele CSRT Hîncești din DEȘ.
Toți cei prezenți în Sala Mică a Palatului de Cultură Hîncești au trăit emoții pozitive, destăinuind unele momente plăcute, au privit filmulețe despre viața și activitatea fiecărui manager prezent. Direcția Învățământ Hîncești a felicitat omagiații cu prilejul jubileului, oferindu-le flori și Diplomă de merit, iar CSRT Hîncești din DEȘ a venit cu un mic ajutor material.
Pentru ca sărbătoarea să ia o atmosferă incitantă, cu un buchet de melodii – de alinare a sufletului, a venit în fața colegilor domnul Viorel Tiron, profesor de educație muzicălă, doamna Veronica Briceag, coregraf, și Lilian Pîrău, elev, – toți din LT Lăpușna.
Direcția Învățământ aduce mulțumiri administrației Palatului de Cultură Hîncești pentru găzduirea evenimentului.
La mulți ani omagiaților!










